Sahilde Dedektör Kullanımı Yasal Mı?

Sahilde metal arama, çok kazançlı bir hobiye dönüşebilecek gerçekten eğlenceli bir aktivitedir. Metal dedektörleri ticari olarak yapıldığından beri insanlar onları dünyanın dört bir yanındaki sahilleri taramak ve kayıp hazineleri aramak için kullanıyor. Ve çoğu zaman değerli eşyalar bulurlar. Eski veya yeni madeni paralar veya altın ve gümüş takılar olsun, sahil kısmını ararken bazı harika buluntuları ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu yazıda Sahilde Dedektör Kullanımı Yasal Mı? Konusuna değineceğiz. Sizde bu konu hakkında ki detayları bilmek istiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Sahilde Dedektör Kullanımı Yasal mı? Yasak Mı?

Dünya’nın en güzel sahil şeridine sahip olan Türkiye sahilde dedektör kullanarak kıymetli eşyaları arama konusunda oldukça popüler bir destinasyon haline geldi. Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında birçok kişi sahilde dedektör aramayı bir hobi haline getiriyor ve bunun bir yaptırımı olup olmadığını merak ediyor. Kanunda net bir ifadeyle bu konu hakkında yasal yada yasak gibi bir madde söz konusu değil.

Örneğin kanunda define arama hakkında net bir tutum bulunmaktadır. Kültür Varlıklarını Koruma Kanuna göre define aramak için definenin bulunduğu ildeki yasal merkezlere dilekçe yazarak izin alınması zorunludur. Yazılan bu dilekçe sonucunda yasal incelemeler başlar ve uygun görülürse define araması için belirli bir sürede izin verilebilir.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma kanununun 74. Maddesine göre ‘İzinsiz define araştıran kişiler, 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’  Ancak bu konuyla ilgili define kavramına baktığımızda toprak altına gömülen para ve değerli eşyalar tanımı karşımıza çıkmaktadır. Bu konuyla ilgili sahilde kaybedilen eşyalar define olarak nitelendirilmemektedir. Ancak daha önce Antalya’da sahilde dedektörle arama yapan bir kişiye para cezası verilmiştir. 

Sahilde Dedektör Kullanmadan Önce Ne Yapmak Gerekir?

Sahilde Dedektör Kullanımı Yasal Mı? Sorusundan sonra merak edilen bir diğer sorudur. Türkiye’de sahilde dedektör kullanımı hakkında yukarı da değindiğimiz gibi tam net bir ifade yer almamasıyla birlikte yasak olmadığını söyleyebiliriz. Yurtdışında ise sahilde dedektörle arama yapan ve hatta bunu bir hobiye dönüştüren birçok insan bulunmaktadır.

Hatta bazı kişilerin sahilde bulduğu kıymetli eşyaları bir koleksiyon haline getirdiğini de söyleyebiliriz. Ülkemizde kısacası sahilde dedektör kullanımı yasak yada yasal ibaresi tam net bir şekilde kanunda yer almamaktadır. Ancak size her ihtimale karşı arama yapacağınız bölgenin polis yada jandarmasından gerekli izinleri almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü sizi sahilde dedektör kullanırken gören polis, jandarma veya polis ceza yazabilir. Buna yetkileri bulunmaktadır.

Sahilde arama yapmak için kullanabileceğiniz dedektör önerileri istiyorsanız En İyi Dedektör Markaları adlı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Sahilde Dedektör Kullanımı İçin Belirli Bir Zaman Var Mı?

Sahilde dedektör kullanımı için belirli bir zaman olmamasına karşı çoğu kişi özellikle kış aylarını tercih etmektedir. Çünkü kış aylarında sahillerin yoğunluğu yaz aylarına göre çok daha azdır. Kış aylarında daha sakin olan sahiller nedeniyle arayan kişiler bu mevsimi tercih ediyorlar.

Altın Arama Dedektörü Kullanmak Yasak Mı?

Türkiye’de altın dedektörü satın almak ve kullanmak yasak değildir. Ayrıca altın arama dedektörleri ruhsatı almanıza gerek yoktur. Yani izinsiz olmadığı sürece altın arama dedektörü kullanılabilir bu yasaldır. Gerekli izinleri almak için arama yapacağınız bölgenin Müze Müdürlüğüne  dilekçe yazmanız gerekecektir.

Metal Dedektörü Kullanmak Yasak Mı?

Metal dedektörü kullanmak yasak değildir. Metal dedektörüyle seyahat etmek (tren, uçak veya otobüs) yasak değildir ancak gerekli belgelerinizin yanınızda bulunması gereklidir.